Osłonino      

Kościół Wieś Kaszubska licząca obecnie około 500 mieszkańców leży w granicach Wiejskiej Gminy Puck. Osada powstała w 1355 roku, należała do dóbr rzucewskich i rzucewsko - wejherowskich. Na ternie wsi odkryto bardzo starą osadę garncarzy, oraz wczesne groby skrzynkowe. Miejscowa społeczność zajmuje się rybołówstwem łodziowym, jak również świadczeniem usług agroturystycznych.

Kaplica Osłonino oddalone jest od głównych szlaków komunikacyjnych - jest oazą ciszy i spokoju. W okolicach Osłonina znajduje się utworzony w 1988 roku rezerwat przyrody Beka. Rezerwat o powierzchni 193 ha obejmuje zabagnione słone łąki na których występują rzadkie, chronione lub zagrożone gatunki roślin takie jak: mlecznik nadmorski, świbka morska, babka nadmorska, sitowiec nadmorski, ostrzew rudy, aster solny i wiele innych.

nad zatoką Północna część rezerwatu zasilana słodkimi wodami łąka to siedlisko storczyków różnych odmian. Na terenie rezerwatu swoje siedlisko znalazły ptaki unikalne na skalę europejską i światową takie jak: bąk, gągawa, błotniak stawowy, błotniak zbożowy, błotniak łąkowy, żuraw, czajka, krzyk i inne.

Miasta, osady, kurorty...
Opis Miejscowosci