strona 2/2
Bursztyn - kamień szczęścia


Bursztynowa archeologia

Najstarsza znana ozdoba wykonana z bursztynu pochodzi sprzed 30 tysięcy lat. Znaleziono ją w pobliżu Hanoweru, w miejscu odległym o 200 km od Morza Północnego. Był to amulet, mający zapewne przynosił szczęście.

Przedmiotem współczesnych badań naukowych są inkluzje, czyli bursztyny z zatopionymi w nich owadami, roślinami i innymi pamiątkami minionych wieków. Inkluzje w bursztynie uchodzą za doskonałe, trójwymiarowe preparaty naukowe sporządzone przez Naturę. Pozwalają one uzupełnić wiedzę uzyskaną na podstawie skamieniałości; są jakby okienkami, przez które od czasu do czasu, co ileś milionów lat i w różnych miejscach na Ziemi, możemy oglądać dawny świat. Inkluzje obecnie wzbudzają ogólny podziw, nie tylko wśród naukowców, ale także pośród koneserów bursztyniarstwa oraz zwykłych zbieraczy.

Bursztyn w medycynie

Sama obecność bursztynowych amuletów dowodzi, że już w odległych czasach człowiek używał bursztynu z wiarą w jego medyczną moc. Bursztyn stosowany na różne sposoby miał stanowić ochronę przed zarazą i był prawdziwym panaceum na tak różne schorzenia jak: zawroty głowy, napady astmy, zaburzenia układu oddechowego i pokarmowego, kłopoty z sercem, zatrucie jadami. Jest do tej pory stosowany w medycynie ludowej, oraz przez homeopatów. W powszechnej opinii bursztyn jest szczególnie pomocny we wszelakich schorzeniach gardła, bez względu na ich przyczynę.

Z bursztynu w procesie suchej destylacji można otrzymać olej bursztynowy, który jest środkiem antyseptycznym i dezynfekcyjnym. Działa na skórę regenerująco, bardzo szybko wchłaniając się, jest niezwykle pomocny przy takich uszkodzeniach, jak zbicia i siniaki, wystarczy tylko szybko posmarować chore miejsce. Olejek pomaga w leczeniu oparzeń, ukąszeń owadów, grzybic, trądziku i egzemy. Łagodzi bóle reumatyczne, skurcze mięśni, Łagodzi skutki po zbyt gwałtownym opaleniu skóry. Ma duże zastosowanie jako surowiec w produkcji środków kosmetycznych, jak również wykazuje duże walory profilaktyczne w ogrodnictwie, gdyż pomaga leczyć choroby kory drzew owocowych i działa odstraszająco na szkodniki - owady. Jednakże najlepszą jego zaletą jest to, że nie ma terminu ważności.

Recepta na nalewkę i na maść z bursztynu

50 gram sproszkowanego bursztynu rozpuszcza się w 1l czystego alkoholu i pozostawia na 3 dni w ciepłym miejscu, od czasu do czasu mieszając; po tym czasie należy pozwolić opaść osadowi i zlać nalewkę. Stosować ją przy napadach kaszlu i w reumatyzmie do nacierania; bolące miejsce lekko posmarować, bez wcierania ani masażu, po czym przykryć lub zabandażować.

Bursztyn w tradycji ludowej

W regionach nadbałtyckich, gdzie bursztyn znajduje się w obfitości, towarzyszy on ludziom od chwili ich narodzin do śmierci. Młódź męska nosiła koszule z guzikami z białego bursztynu. W czasie ślubu panna młoda otrzymywała przechowywany w rodzinie stary naszyjnik z co najmniej trzech sznurów ogromnych bursztynów. Bursztyn również zastępował pieniądze przy płaceniu danin Kościołowi i dziedzicowi. Bogactwo człowieka oceniano według ilości bursztynu przez niego posiadanego, a gdy umierał mówiono, że "poseż burżtyn kopać". Tak więc wprowadzany one gdyś przez Krzyżaków zakaz kopania bursztynu, na cele prywatne był dla mieszkańców Prus szczególnie bolesny.

Materiał Filmowy mogą Państwo obejrzeć
-->>TUTAJ<<--

<< wstecz
Ciekawostki