strona 1/1
Oliwskie ZOO


Gdański Ogród Zoologiczny, jest miejscem szczególnym i niezwykłym, na obszarze około 120 hektarów, mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Są wśród nich takie, których populacje na wolności już właściwie nie istnieją. Oliwskie zoo położone jest w samym centrum Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Historia

Inicjatywa powstania ogrodu zoologicznego w Oliwie zrodziła się pod koniec lat 40 ubiegłego stulecia i spotkała się z ogromną sympatią wśród mieszkańców. Pod koniec 1953 roku ówczesne władze wyraziły zgodę na budowę w Gdańsku ogrodu zoologicznego. Przeznaczono na ten cel teren parkowo-leśny o powierzchni około 100 hektarów, położony niedaleko centrum starej dzielnicy Gdańska Oliwy nad wodami potoku Rynaszwskiego. O wyborze tego terenu zadecydowały jego doskonałe warunki topograficzne i łagodny mikroklimat doliny.
Uroczyste otwarcie oliwskiego zoo nastąpiło 1 maja 1954 roku. Pierwszymi mieszkańcami zostały małe zwierzątka podarowane przez mieszkańców Trójmiasta. W gronie zasiedleńców znalazły się króliki, lisy, sarenki, bażanty, małpki i papugi. Pod koniec maja dołączył do grona mieszkańców żubr o imieniu „ Puszczan” a w czerwcu przyjechała para wilków „ Misio” i „ Łądka”.
Na przełomie lat 50 i 60 XX wieku z inicjatywy dyrektora Michała Massalskigo nastąpiła rozbudowa ogrodu w której brała udział społeczność Trójmiasta w ramach tzw czynów społecznych. Powstała trasa zwiedzania, drogi dojazdowe i gospodarcze, osuszono tereny podmokłe, zmieniając je na wybiegi z małymi stawami. Przebudowano i powiększono pomieszczenia dla małp, drapieżników i ptaków. Wytyczono kilkanaście wybiegów dla zwierząt kopytnych. Foki i pingwiny otrzymały baseny z przepływową wodą źródlaną.
Starania pracowników nie poszły na marne, w połowie lat 80 ogród zoologiczny zamieszkiwało około 800przedstawicieli 176 gatunków zwierząt, w tym nosorożec biały, niedźwiedzie polarne i himalajskie. Od 1991 roku kolekcja zwierząt systematycznie się powiększała o gatunki będące pod ścisłą ochroną takich jak hipopotam karłowaty, orangutan, wilk grzywiasty, oryks, osioł somalijski, anoa, lutung jawajski, mandryl, gerez, wielbłąd jednogarbny i dwugarbny, flaming i pelikan.
W 1993 roku oliwskie zoo zostało członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.


Teraz w zoo

Dla najmłodszych zwiedzających wielką atrakcją jest małe zoo, plac zabaw, park linowy, sala multimedialna dla potrzeb dydaktycznych. W ogrodzie można skorzystać z rozbudowanej bazy usług gastronomicznych. Zoo warto odwiedzić także poza sezonem, w pawilonie ptaszarni i gadziarni, można podziwiać około 30 gatunków papug oraz 16 gatunków gadów a spacer po alejkach ogrodu jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu.


Ogród czynny jest cały rok:
maj – wrzesień od 9.00 do 19.00
kwiecień, październik od 9.00 do 17.00
pozostałe od 9.00 do 15.00

Cena biletu:
normalny – 12,00 zł
ulgowy - 6,00 zł

Ciekawostki