strona 1/1
Dom Rybaka


Wieża widokowa w Domu Rybaka jest jednym z bardziej symbolicznych miejsc Władysławowa to miejsce, które jako jedne z niewielu pozwala spojrzeć na półwysep z takiej wysokości. Przy dobrej widoczności można zobaczyć okazałą część Półwyspu helskiego.

Historia domu Rybaka sięga lat 50 – tych minionego wieku, gdy we Władysławowie planowano budowę dużego portu i ośrodka przetwórstwa rybnego. Wówczas funkcją Domu Rybaka było służenie rybakom, jako baza noclegowa, gdzie znajdowało się ok 150 miejsc hotelowych. Hotel wyposażony był w kawiarnię, dwie sale jadalne, jedna nawet z fontanną.


Dzisiaj Dom Rybaka otrzymał ważne zadania w obecnym życiu miasta. Jest on siedzibą Urzędu Miasta, ale jest on także ważnym punktem turystycznych wycieczek. To doskonała wieża widokowa. Wjeżdżając lub wchodząc na jej szczyt można skorzystać z dwóch tarasów widokowych. Jeden znajduje się na wysokości 45 metrów, a do dyspozycji turystów są na nim lornetki. Drugi mieści się na wysokości 63 metrów (kula), jest to najwyższy punkt widokowy na Mierzei Helskiej.


Schodząc z wieży dla uspokojenia emocji warto zajrzeć do Muzeum Motyli mieści się na dole Domu. Można w nim obejrzeć niezwykłe okazy, jak też prezentację video, a na interaktywnej planszy sprawdzić swoją wiedzę na temat przyrody.


Część kolekcji jest darem prywatnej osoby, której pasją były motyle. Zaczęła je kolekcjonować w 1937 roku. Okazy pochodzą z osobistych podróży miłośnika motyli jak też zostały sprowadzone z całego niemal świata (poza wschodnią Azją i Australią). Muzeum Motyli posiada około 3 tysięcy eksponatów. Mieszczą się na niewielkiej powierzchni – i to kolejny powód do tego, by odwiedzić to miejsce. Muzeum, bowiem z tego powodu stara się o wpis do Księgi Rekordów Guinessa.

Więcej informacji na stronie:

www.wieza.wladyslawowo.pl


Ciekawostki