strona 1/1
Dzień Matki


Każdego roku 26 maja w całej Polsce obchodzony jest dzień, w którym dzieci w szczególny sposób okazują swoim matkom szacunek, miłość oraz podziękowanie za trud włożony w wychowanie. Rodzicielki obdarowywane są przez swoje latorośle kwiatami, laurkami oraz różnego rodzaju upominkami. Również na Kaszubach wielu matkom złożono dzisiaj życzenia.

Urodziła nas, uczyła wszystkiego, zawsze będzie kochała…

Do niej zawsze możemy się zwrócić, zawsze na niej polegać. Winni jesteśmy jej za to szacunek.

Uczy, wychowuje, wspiera. Zawsze jest i zawsze będzie przy nas.

Do matek wracamy w chwilach życiowych rozterek.

Nie ma jak u mamy…

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki i początkowo oznaczał wizytę w katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Święto ustalono po to, aby zaznaczyć ważna rolę Mam w życiu każdego człowieka.

Dzisiaj Święto to jest okazją do wyrażenia naszej wdzięczności i wyrazów szacunku wobec Matek oraz podziękowania im za codzienną opiekę, troskę oraz poświęcenie i wyrzeczenia.

Z okazji Dnia Matki składamy Matkom z terenu Naszego Powiatu najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze, spełnienia marzeń oraz wszelkiej pomyślności w życiu rodzinnym i pracy zawodowej. Życzymy Matkom, aby nie tylko 26 maja, ale każdy dzień w roku przynosił uśmiech, radość i zadowolenie.

Ciekawostki