strona 1/1
Dzień Dziecka


Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce i w krajach byłego bloku socjalistycznego, święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca.

Nie ma nic bardziej naturalnego od urodzenia dziecka i wielu rodziców mówi, że to najpiękniejsze zdarzenie w życiu. Poczucie spełnienia, które odczuwa wiele kobiet wspominających narodziny dziecka, nie da się z niczym porównać. Jednak narodziny maluszka to tylko początek podróży zwanej rodzicielstwem. Wychowanie syna czy córki to zadania na całe życie, które w miarę upływu czasu, wymaga wielu ocen i decyzji - które wpłyną na to jak dziecko będzie rosło i jaką stanie się osobą. Drodzy rodzice pamiętajcie o tym, przez cały czas!!

Dziś wam o tym przypominam, bowiem 1 czerwca to szczególny dzień, w którym pragniemy uszczęśliwić wszystkie dzieci, małe i duże.

Pierwszy czerwca to ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Dziecka. W Polsce, Czechach, Słowacji oraz Rosji święto dzieci obchodzi się od 1952 roku. The International Union for Protection of Childhood to organizacja, która za ważne zadanie uznała zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom. Organizacja ta zainicjowała obchodzenie Dnia Dziecka.

Historia Dnia Dziecka zaczęła się w 1924 roku w Genewie, kiedy uchwalono Deklarację Praw Dziecka. Dziś dla nas prawo dziecka do życia, miłości, nauki i rozwoju to naturalna rzecz. Jednak nie zawsze to był oczywisty fakt dla dorosłych.

Święto dzieci w różnych krajach ma różną datę. We Francji dzieci świętują 6 stycznia, w Japonii dziewczynki świętują 3 marca, a chłopcy 5 maja. Natomiast w Turcji Dzień Dziecka przypada na 23 kwiecień.

Różne są również sposoby obchodzenia święta dzieci. W Turcji dzieci (w strojach narodowych) tańczą, śpiewają i puszczają latawce. Ciekawy zwyczaj mają Japończycy - przed domami wieszają papierowe karpie. Karp symbolizujący tatusia ma czarny kolor, mamusie zaś czerwony. A ilość niebieskich papierowych karpi oznacza liczbę synów w danej rodzinie. Natomiast dziewczynki w dniu swego święta organizują wystawę lalek.

Ciekawostki