strona 1/1
Morska Pielgrzymka Rybaków


Morska Pielgrzymka Rybacka wodami zatoki do fary w Pucku, na odpust św. apostołów Piotra i Pawła.

Niewątpliwą atrakcją na wodach Małego Morza oraz Pucka jest Morska Pielgrzymka Rybaków do puckiej fary na odpust św. Piotra i Pawła pod koniec czerwca. Pielgrzymowanie wodą z Półwyspu Helskiego ma długą tradycję, której początków należy szukać około 1217 r., kiedy nadano Puckowi przywilej odbywania jarmarków w dniu patronów parafii. Wspomnieć wypada, że Półwysep przez długi czas był szeregiem wysepek i dotarcie do Pucka mogło się odbyć jedynie łodziami. Odpust związany z patronami głównymi najdalej na północ wysuniętej parafii nadmorskiej skupiał okoliczną ludność nie tylko na dorocznej sumie odpustowej, ale także na kilkudniowym jarmarku. Zachowane w archiwum parafialnym bulle papieskie z końca XV wieku, a także późniejsze, dokumentują wagę jaką przykładano do tego szczególnego spotkania parafian, by w imię uczczenia świętych cieszyć się radością doczesnego spotkania, także przy biesiadnym stole.

W 1981 r. reaktywowano pielgrzymowanie łodziami rybackimi przez Zatokę Pucką do Pucka. Morska pielgrzymka na trwale wpisała się w odpustowy kalendarz jako ważny dzień dla Kaszuby i rybaka. W tym dniu przystrojone odświętnie rybackie łodzie, kutry, jednostki z Kuźnicy, Władysławowa, Jastarni, Chałup, Juraty i Helu wypływają. Przebywając zatokę są witani przez łodzie, które wypłynęły z Pucka i Swarzewa. W miejscu spotkania na falach zostaje odprawione nabożeństwo, a później cała flotylla eskortowana teraz przez jachty i motorówki z okolicznych portów płynie do Pucka do portu rybackiego u stóp Fary. Rybacka procesja wkracza do fary na sumę, zwykle odprawianą przez Biskupa Gdańskiego. Po południu cała flotylla odpływa do swych portów.

W trakcie ostatnich lat, dzień odpustu był wzbogacany wieczornymi koncertami muzyki, występami folklorystycznymi. W ten dzień język kaszubski dominuje na ulicach miasteczka a kolorowe stroje Kaszubów olśniewają swym pięknem. Wszędzie pełno kramów jarmarcznych a smażalnie polecają tradycyjną rybkę.

W 2010 roku podczas odpustu w Pucku odbył się również doroczny zjazd Kaszubów, organizowany co roku w innych miejscowościach Fotorelację z tego wydarzenia możecie zobaczyć na oficjalnej stronie miasta.

Natomiast pielgrzymka dnia 25 Czerwca 2011 była jednocześnie dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Dlatego też w tym roku z pieszą pielgrzymką ze Swarzewa przywędrowała do Pucka cudowna figura Matki Boskiej Swarzewskiej. Było to nawiązaniem do mszy za ludzi morza i rybaków celebrowanej przez Jana Pawła II w Sopocie w 1999 roku, kiedy to kutry rybackie na wodach zatoki uformowały krzyż.
źródło: www.zatokaczarter.ubf.pl

Chętnych do poznania wyjątkowej kultury kaszubskiej zapraszamy do Pucka. Uroczystość jest doskonałą okazją do poznania odświętnych strojów kaszubskich, języka i folkloru tych stron.
Ciekawostki