strona 1/1
Kaszubianki


Panie śpiewające kaszubskie pieśni bawią już cztery lata widzów festynów i imprez we Władysławowie, ale i nie tylko. To "Kaszubianki" - zespół działający przy tutejszym Kole Gospodyń Wiejskich.
Zadebiutowały na konkursie kół gospodyń w Strzelnie w 1997 roku. Zaproponowano im udział w organizowanych Dniach Władysławowa.

Zespół występuje w regionalnych strojach. Wzory haftowały własnoręcznie gospodynie, resztę sfinansowało miasto. Gospodynie nie tylko występują na scenie śpiewając kaszubskie pieśni, ale oferują również specjały regionalnej kuchni. Zawsze gdy występują "Kaszubianki", w pobliżu sceny można znaleźć stoisko z przysmakami. Są tu m.in. śledzie kaszubskie, rolmopsy, ryby zapiekane w cieście, serniki, sękacze, chleb ze smalcem. Nie brakuje chętnych na te specjały.

Większość widowni podczas występu "Kaszubianek" w okresie letnim stanowią turyści. To, że tłumnie zbierają się pod estradą świadczyć może o sporym zainteresowaniu miejscową sztuką ludową. Publika przyjmuje występy bardzo ciepło, a u władysławowskich pań nie widać śladów tremy.

Pierwsze wzmianki w prasie o zespole zaczęły się ukazywać w połowie 1998 roku. W tym czasie występowały podczas takich imprez jak: "Kaszubskie Łodzie pod Żaglami", "Dni Węgorza", "Żegnaj lato", "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", "Kaszubska Majówka", "Dni Morza", "Rybka we Władku", "Jarmark Morski", "Wieczór z Muzyką" i wiele innych. Piszą o nich na łamach gazet takich jak "Dziennik Bałtycki", czy "Gazeta Nadmorska". Zauważyła je również telewizja. Wystąpiły w programach TV "Rodno zemia", "Tu mieszkamy", "Kawa czy herbata".

Mamy nadzieję, że zespół będzie się nadal cieszył tak dużą popularnością jak obecnie. To przyczyni się z pewnością do wzrostu popularności naszego regionu i zainteresuje przyjezdnych naszą kulturą.

Ciekawostki