strona 1/5
Weekend na Kaszubach


Wypoczynek na terenie powiatu puckiego można rozpocząć już wiosną, kiedy zbocza kęp: Puckiej i Swarzewskiej zaczynają pokrywać się pierwszymi kwiatami tarniny i głogów. Zapraszamy Państwa do podróży po miejscach zwykłych i niezwykłych, do tropienia historii ukrytej w drewnie i kamieniu.


DZIEŃ PIERWSZY

Najbardziej atrakcyjną częścią województwa pomorskiego, zwłaszcza dla przybyszów z głębi kraju jest niewątpliwie jedyny w swoim rodzaju Półwysep Helski. Ten malutki cypelek, krowi ogon - jak nazywają go Kaszubi - jest najbardziej atrakcyjnym i najchętniej odwiedzanym odcinkiem wybrzeża gdańskiego. Jak można się zorientować dużo tu: osobliwości przyrodniczych, zabytków i pięknych widoków, które zaspokoją nawet najbardziej wrażliwą duszę.

HEL - Naszą wędrówkę po Kaszubach Północnych rozpoczniemy od malutkiego miasteczka położonego na końcu półwyspu. Hel - bo o nim mowa - jest miejscowością o długiej i bogatej historii, sięgającej wczesnego średniowiecza. Podobno wtedy mieszkańcy zajmowali się korsarstwem i wierzyli w pogańskich bogów. Prawa miejskie Hel otrzymał przypuszczalnie jeszcze przed rokiem 1266. Od połowy XIV wieku do II rozbioru Polski, miasto było własnością Gdańska, potem zostało przejęte przez Prusy. Przed wojną Hel stanowił największą baze polskiego rybołówstwa, działała tu również pierwsza placówka zajmująca się biologią morza. Każdy turysta powiniwn również wiedzieć, że w czasie drugiej wojny światowej Hel pod dowództwem Steyera i Unruga bronił się aż do 2 października. Wędrówkę po Helu proponujemy Państwu rozpocząć od najbardziej malowniczej części miasta, którą jest rozrywkowo-handlowa ul. Wiejska.

ULICA WIEJSKA - 1 godz.
Każdy, kto przyjeżdża na wakacyjny rekonesans koniecznie powinien odbyc spacer ul. Wiejską. Zachowała się tu atmosfera dawności głównie dzięki ryglowym domkom rybackim z końca XVIII i połowy XIX wieku. Niepodpiwniczone, jednokondygnacyjne, zwrócone szczytami do ulicy zapraszają turystów do środka, oferując pamiatki, wędzoną rybę a dla spragnionych i zmęczonych cichą przystań w cieniu jednej z licznych, urokliwych kawiarenek.

MUZEUM RYBOŁÓWSTWA- 45 min.
(ul.Żeglarska tel. 058 6750552 otwarte od 9.00 - 18.00) W dawnym gotyckim kościele protestanckim miesci się Muzeum Rybołówstwa. W surowym, nastrojowym wnętrzu obejrzeć można wystawę etnograficzną sprzętów rybackich, sieci, łodzi. Wśród pamiątek z historii rybołówstwa warto zwrócić uwagę na "merki" - znaki jakimi rybacy oznaczali swoje łodzie. Z drewnianej wieżyczki na dachu roztacza się wspaniały widok na: miasto, plażę i morze.

FOKARIUM - 1 godz (tel. 058 6750836)
Przy Małej Plaży, niedaleko promenady mieści się fokarium, należące do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. W niewielkim fokarium można obejrzeć maskotkę miasta - fokę szarą odnalezioną przed kilku laty na plaży. W sklepiku obok wejścia znajdziesz drogi turysto T- shirty z foczką, kartki, publikacje, z których dochód przeznaczony jest na rozbudowę fokarium. Najprawdopodobniej już latem tego roku będzie można podziwiać morskie ssaki pływające w przeszklonym basenie.

PLAŻA I LATARNIA - 1 godz.
Żeby dostać się na plażę trzeba przejść ul. Leśną przez sosnowy las. Helska plaża należy do najbardziej malowniczych nad Bałtykiem: piękny widok na morze, złocisty piasek - cóż więcej może chcieć turysta? Przy ulicy Bałtyckiej stoi helska bliza (tak po kaszubsku nazywa się latarnia). Wzniesiona w 1942 roku mierzy 41,5 metra. W lecie udostępniana jest dla zwiedzających do godz. 19.00.

PORT I PROMENADA - 1 godz.
Od strony Zatoki Puckiej ciągnie się promenada zakończona potężnym, betonowym falochronem. Nieco dalej mieści się port rybacki, gdzie cumują rybackie łodzie, kutry i przypływają statki białej floty. Amatorzy morskich wycieczek mogą wypłynąc na półgodzinne rejsy po morzu.

dalej >>
Wycieczki