strona 4/5
Weekend na Kaszubach


DZIEŃ DRUGI (1/2)


ŻARNOWIEC - Mamy nadzieję drodzy turyści, że drugi dzień weekendu będzie równie, a może jeszcze bardziej atrakcyjny niż pierwszy. Proponujemy Państwu rozpoczęcie wędrówki od malowniczo położonego Żarnowca. (Dojazd z Jastrzębiej Góry nie będzie sprawiał większych problemów.) Z pewnością Żarnowiec kojarzy się Państwu głównie z budową elektrowni jądrowej. Naszym zadaniem jest zweryfikować to wyobrażenie i ukazać inne, bardziej atrakcyjne oblicze tej miejscowości. Żarnowiec to kolejne miasteczko na naszej trasie o średniowiecznym rodowodzie. Po raz pierwszy pojawił się w dokumencie z 1220 roku, w którym książę Świętopełk potwierdził nadanie wsi zakonowi cystersek. W 1590 roku miejscowość przekazano benedyktynkom z Chełma. Siostry prowadziły szkołę klasztorną dla dziewcząt, słynącą z haftów i wyrobu szat kościelnych.

KOŚCIÓŁ ZWIASTOWANIA NMP - 1 godz.
Gotycka świątynia zbudowana została na przełomie XIII i XIV wieku, potem była kilkakrotnie przebudowana. W jednonawowym wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz, rokokowa ambona z płaskorzeźbami przedstawiajacymi czterech ewangielistów, malowane stalle i barokowa chrzcielnica podtrzymywana przez anioła . Warto zwrócić uwagę na sklepienie gwiaździste i wsporniki wyobrażające głowy ludzi i aniołów. Do kościoła przylegają zabudowania klasztorne, w których mieści się skarbiec zawierajacy: bogato zdobione ornaty, naczynia liturgiczne, rzeźby, cenne rękopisy oraz słynne ubiory kościelne haftowane z przysłowiowa benedyktyńską pracowitością.

KROKOWA - przez niektórych nazywana Krokowem należy do najstarszych wsi na Pomorzu Gdańskim. Przez przeszło siedem wieków była siedzibą jednego z najpotężniejszych rodów pomorskich von Krockow (Krokowskich). Protoplastą familii był Olbracht Wickerode, który przybył na Pomorze najprawdopodobniej w 1232 roku. Dopiero ostatnia wojna wygnała szlachecką rodzinę z ich kaszubskiej posiadłości a pałac wraz z całym majątkiem przejęło państwo.

PAŁAC W KROKOWEJ - 1 godz. Zamek rodu von Krokow jest hitem okolicy. Jeszcze na początku lat 90 - tych był wielką ruiną. Dopiero działalność fundacji zawiązanej przy współudziale gminy i najstarszego z żyjących Krockowów, doprowadziła do renowacji pałacu i otaczającego go parku. Obecnie w zamku mieści się fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury. Działa tu luksusowy hotel, restauracja, organizuje się szkolenia, konferencje. Wewnątrz pałacu zachowały się godne uwagi: barokowe schody, późnobarokowe i neorenesansowe drzwi, piece i kominki z XIX wieku oraz wielobarwne malowane stropy liczące sobie około 300 lat.

W centrum Krokowej godny obejrzenia jest wzorowany na katedrze rotterdamskiej neogotycki kościół z poł. XIX wieku.

MECHOWO - 1 godz.(otwarte w lecie w godz. 8.00-20.00,po sezonie klucze w domu nr 37) Mechowo to sympatyczna kaszubska wioska położona w samym środku Puszczy Darżlubskiej. Osobliwością tej przepięknej wsi są mechowskie groty, uznane już w XIX wieku za zabytek. Powstały one poprzez zlepienie związkami wapnia polodowcowych piasków i żwirów. Podobno przed wiekami istniał podziemny korytarz, który jak mówi legenda prowadził z klasztoru męskiego w Mechowie do oddalonego o 10 km. klasztoru żeńskiego w Żarnowcu.Warto dodać, że groty są najmniejszą podziemną trasą w Polsce.

W pejzażu wsi zachowało się kilka XIX wiecznych domów szkieletowych. Unikatowym obiektem jest również drewniano - ryglowy kościół z XVIII w.

<< wstecz
dalej >>
Wycieczki