strona 1/1
Muzeum Rybołówstwa w Helu


To najstarsza budowla Helu - protestancki kościół z XV wieku (dawny Kościół Świętych Piotra i Pawła), znajdujący się przy porcie.

21-metrowa dzwonnica jest udostępniona, jako punkt widokowy roztacza się z niej widok na port rybacki i wojskowy oraz Zatokę Gdańską i Hel. Po zakończeniu II wojny światowej i opuszczeniu Helu przez ewangelików, kościół zamieniono na magazyn przedsiębiorstwa połowowego.

Zdewastowany budynek przeznaczono do rozbiórki w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, gdy wojewódzki konserwator zabytków zadecydował o adaptacji obiektu na cele wystawiennicze.

Jedynym ruchomym zabytkiem po kościele ewangelickim jest dzwon z 1749 roku, ustawiony w przedsionku. Od 1961 roku dawna świątynia pełni funkcję muzealną. Muzeum Rybołówstwa jest oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W muzeum można obejrzeć jedyny w Polsce skansen łodzi kaszubskich i sprzętu rybackiego. Na ekspozycjach tematycznych zaprezentowane są dzieje Bałtyku, flora i fauna, dzieje Helu, warsztat szkutniczy modele statków i wystawa malarstwa marynistycznego oraz merki to jest specjalne pływaki którymi, rybacy oznaczali sieci i łodzie.

Na dziedzińcu zaś można oglądać między innymi największą bezpokładową łódź do połowów przybrzeżnych, drewniane elementy różnych łodzi i statków oraz drewnianą łódź motorową.

Więcej informacji:

Godziny otwarcia i ceny biletów!


Wycieczki