strona 1/1
Trasa Rowerowa Dookoła Jeziora Żarnowieckiego (34,4 km)


Rozpoczynamy w nadmorskiej miejscowości Dębki. Jedziemy deptakiem na zachód czerwonym szlakiem rowerowym. Gdy ten szlak się rozdziela kierujemy się nim w lewo przez mostek na kanale białogórskim i wzdłuż Piaśnicy jedziemy szeroką, szutrową drogą do asfaltowej drogi nr 213. Ta szutrówka jest mocno piaszczysta i jedzie się nią dość ciężko. Na asfalcie skręcamy w prawo. Wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Żarnowieckiego biegnie droga z płyt betonowych (bardzo nierówna) i na nią się kierujemy skręcając w lewo.

Jedziemy wzdłuż jeziora. Kiedy droga ta odbija w prawo w kierunku miejscowości Brzyno jedziemy lekko w lewo i kiepską dróżką wyjeżdżamy na asfalt. Teraz w lewo do wsi Nadole. Można zatrzymać się tam i zwiedzić skansen. Potem dalej prosto do elektrowni szczytowo - pompowej. Kawałek za elektrownią skręcamy w lewo i jedziemy asfaltem (po prawej teren nigdy nie wybudowanej elektrowni atomowej). Kawałek dalej niewielka plaża (po lewej).
W Lubkowie skręcamy w prawo w wyraźną, piaszczystą dróżkę, którą dojedziemy do poprzecznej wygodniejszej leśnej drogi oznaczonej jako czerwony szlak rowerowy. Jedziemy na niej w lewo i wyjeżdżamy w Żarnowcu k/kościoła. Jedziemy tu w prawo. Tuż za kościołem w lewo, potem w prawo i znowu piaszczystą ścieżką (sytuacja trochę poprawia się w lesie) do poprzecznej asfaltowej drogi Odargowo - Dębki. Na niej w lewo do Dębków gdzie kończymy wycieczkę.

Bez wątpienia warto zatrzymać się a Nadolu obejrzeć tamtejszy skansen, ciekawa jest też elektrownia wodna. Zaś w Żarnowcu trzeba koniecznie obejrzeć kościół, a w Dębkach iść na plażę i oczywiście się wykąpać.Wycieczki