strona 1/1
Fokarium w Helu


Helskie fokarium jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Ośrodek istnieje od 1999 roku. Głównym zadaniem „Fokarium” jest odtworzenie i ochrona kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. Foka szara występuje oprócz morza Bałtyckiego w Północnym Atlantyku. Długość ciała dorosłych samców wynosi około 3 m, waga od 200 do 300 kg, samice są znacznie mniejsze ich długość wynosi około 2 m a waga od 100 do 200 kg.
Jednocześnie w ośrodku prowadzi się rehabilitację osobników chorych i osłabionych. Wyleczone foki są następnie wypuszczane na wolność.
Pierwszym podopiecznym znalezionym na plaży w Juracie był młody samiec nazwany Balbina.

Liczebność populacji foki szarej na Bałtyku szacuje się obecnie na około 22 tysiące osobników – tj. około 20% naturalnego stanu sprzed 100 lat.

Pamiętajmy że foki są pod ścisłą ochroną a więc pamiętajmy:
nie zbliżajmy się – foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone może stać się agresywne i dotkliwie pogryźć.
Pozwól foce wyjść na brzeg- wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, że zwierzę jest chore lub potrzebuje pomocy.
Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki – jeżeli martwi Cię zachowanie foki zadzwoń na gorącą linię Instytutu 601-88-99-40


Helskie Fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku w godz. 9.30 do 17.00. Karmienie fok odbywa się w godzinach od 11.00 do 14.00. Cena biletu wynosi 2 zł.

Stacja Morska w Helu prowadzi również badania morskiej przyrody, dostarcza informacji o gatunkach, które zamieszkują nasze morze lub tylko odwiedzają wody Bałtyku.

Wycieczki